Zasíťování pozemku aneb když nemáte přípojky na hranici pozemku - StavimeBydleni.cz

Zasíťování pozemku aneb když nemáte přípojky na hranici pozemku

Pokud jste v takové situaci jako já, že jste si koupili stavební pozemek, ale nemáte přípojky na hranici pozemku a chcete nějaké rady jak na to, čtěte tento článek. Jak tedy na elektrickou přípojku a vodovodní přípojku?

Přípojka elektřiny ČEZ

Začátek

První co musíte udělat je zajít na nejbližší pobočku ČEZ ve vašem okolí a zažádat si o nové odběrné místo. V dnešním online světě ale ČEZ nabízí jednodušší řešení a to podat žádost online zde cezdistribuce.cz. Vyberete nové trvalé připojení pro domácnost, vyplníte jméno a další. Pokud chcete stavět dům, kde budete mít klasické spotřebiče, určitě vyberte počet fází: třífázové. Jednofázové je tak pro nějakou menší chatu. Před odesláním formuláře musíte přidat přílohy a to potvrzení z katastru, že je pozemek váš a dále mapu vašeho pozemku z katastrální mapy, kde jim načtrtnete, kde bude na pozemku stát váš dům.

Návrh na smlouvu

Po odeslání má ČEZ 30 dnů, aby vše zkontroloval, třeba zjistil, zda je na místě, kde se budete napojovat dostatečně silný jistič na další připojení. Pokud je vše v pořádku, do 30 dnů vám přijde návrh na smlouvu, kde se i píše, zda to k vašemu pozemku povedou vzduchem a nebo v zemi. Přijdou vám dvě smlouvy, jednu podepíšete a odešlete ji doporučeně na adresu napsanou ve smlouvě. Další bod co musíte udělat je zaplatit minimálně 50% částku ČEZu, aby se mohlo začít něco budovat. Za třífázovou fázi musíte zaplatit 12500 Kč, takže minimálně 6250 Kč, já zaplatil hned celou částku, ať je klid. Po přijetí smlouvy a platby se celá situace dostane do bodu přípravy stavby. Celou „akci“ v bodech můžete online po přihlášení sledovat na dip.cezdistribuce.cz. To je bod, kdy ČEZ dělá výběrové řízení na firmu, která to za ČEZ vypracuje. Trvalo asi měsíc a přišel dopis, kde vám ČEZ sděluje, jaká firma bude napojení provádět a že vše již mám případně s tou firmou řešit.

Projektování

Tím se dostáváme do bodu projektování.

Vodovodní přípojka

Opravdu nevím, jak to chodí v jiných okresech, krajích s jinými vodárenskými společnostmi, ale té naší jsme vyplnili formulář (z jejich stránek) na nový odběr, přidali k tomu opět mapu z katastru, načrtli kde bude stát budoucí dům a případně i kudy by přípojka měla jít a kde by měla být vodoměrná šachta. S tím jsme šli přímo na jejich pobočku, za pár dní přišel dopis, že máme zelenou (pokud nejsou na tom místě nějaké problémy). Ovšem zde je to horší, než s přípojkou elektriky.

Vše si musíte zařídit, vykopat a udělat sami. Zajít na stavební úřad, kam musíte zanést projekt vodovodní přípojky, kudy půjde a podobně, který vám udělá projektant. Pokud budete kopat v obecní cestě jako my, musíte mít ještě souhlas sousedů, že můžete kopat (hrozná blbost). Na stavebním úřadě vám musí i tedy to kopání v obecní cestě povolit, takže ještě musíte mít zjištěno, že tam nic nevede. Pak je samozřejmě na vás a vašich možnostech, zda si přípojku vykopete sami a nebo zadáte stavební firmě. Konečné připojení k vodoměrné šachtě vám musí udělat specializovaný člověk, tudíž někdo od vodárenské společnosti. Samozřejmě vodoměrnou šachtu si musíte koupit sami. 🙂

0 Comments

No Comment.